Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | PCE-UV40A |
| MPN: | PCE-UV 40A |
| Manufacturer: | PCE INSTRUMENTS |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 2480.47 |
USD
{"1":248047000}
| Manufacturer | PCE INSTRUMENTS |
| Type of meter | light meter |
| Kind of display used | LCD |
| Measurement | illuminance |
| Measuring range | 0...100W/m2 |
| Measurement accuracy | ±5% @ 0...100W/m2 |
| Measuring resolution | 0,1lux, 0,01W/m2 |
| Operating temperature | -10...50°C |
| Storage temperature | -10...50°C |
| Body dimensions | 118x20x72mm |
| IP rating | IP20 |
| Power supply | battery AAA 1,5V x2 |
| Battery/ rechargeable battery | battery AAA 1,5V x2 |
| Illumination measuring accuracy | ±3% |
| Illumination | yes |
| Illumination measurement | 0...10klx |
| Interface | USB mini |
| Measuring instrument features | memory built-in |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (PCE-UV40A)
Are you sure you want to perform this action?