Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | PCE-T238-ICA |
| MPN: | PCE-T 238-ICA |
| Manufacturer: | PCE INSTRUMENTS |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 415.09 |
USD
{"1":41509000}
| Manufacturer | PCE INSTRUMENTS |
| Type of meter | tachometer |
| Kind of display used | LCD |
| Measuring range | 0,5...19999rpm (mechanical method), 0,05...1999,9m/min, 5...99999rpm (optical method) |
| Measurement accuracy | ±(0,1% + 1 digit) |
| Measuring resolution | 0,1rpm @ 0...1000rpm, 0,01m/min @ 0...100m/min, 1m/min @ >100m/min, 1rpm @ >1000rpm |
| Power supply | battery AAA 1,5V x4 |
| Measurement | rpm velocity (mechanical), rpm velocity (optical) |
| Dimensions | 165x33x50mm |
| Battery/ rechargeable battery | battery AAA 1,5V x4 |
| Operating temperature | max. 50°C |
| Storage temperature | max 50°C |
| Interface | RS232 |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (PCE-T238-ICA)
Are you sure you want to perform this action?