Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | PCE-555BT |
| MPN: | PCE-555BT |
| Manufacturer: | PCE INSTRUMENTS |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 130.55 |
USD
{"1":13055000}
| Manufacturer | PCE INSTRUMENTS |
| Type of meter | thermo-hygrometer |
| Kind of display used | LCD |
| Measurement | dew point, humidity, temperature, wet bulb |
| Humidity measuring range | 0...100% RH |
| Non-contact temperature measuring range | -20...60°C |
| Temperature measurement accuracy | ±1°C |
| Humidity measuring accuracy | ±3.5% |
| Operating temperature | max. 50°C |
| Dimensions | 204x36x54mm |
| Power supply | battery 6F22 9V x1 |
| Battery/ rechargeable battery | battery 6F22 9V x1 |
| Illumination | yes |
| Storage temperature | -20...60°C |
| Dew-point measurement | -20...60°C |
| Standard equipment | user's manual |
| Interface | Bluetooth |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (PCE-555BT)
Are you sure you want to perform this action?