Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | SKKD162/18 |
| MPN: | SKKD 162/18 07891040 |
| Manufacturer: | SEMIKRON DANFOSS |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 81.96 |
| 3+ | USD 72.37 |
| 8+ | USD 60.83 |
USD
{"1":8196000,"3":7237000,"8":6083000}
You added SKKD162/18 to your shopping cart. Go to the cart
| Manufacturer | SEMIKRON DANFOSS |
| Type of semiconductor module | diode |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Load current | 160A |
| Case | SEMIPACK2 |
| Version | A23 |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Max. forward impulse current | 6kA |
| Electrical mounting | screw |
| Max. load current | 310A |
| Mechanical mounting | screw |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (SKKD162/18)
Are you sure you want to perform this action?