Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | RACPRO1-S480/48 |
| MPN: | RACPRO1-S480/48 |
| Manufacturer: | RECOM |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 182.35 |
| 4+ | USD 172.77 |
| 10+ | USD 165.52 |
USD
{"1":18235000,"4":17277000,"10":16552000}
You added RACPRO1-S480/48 to your shopping cart. Go to the cart
| Manufacturer | RECOM |
| Type of power supply | switching |
| Kind of power supply | for DIN rail |
| Power | 480W |
| Output voltage | 48V DC |
| Output voltage range | 48...56V DC |
| Output current | 10A |
| Supply voltage | 85...277V AC / 88...370V DC |
| Electrical connection | push-in terminals |
| Mounting | for DIN rail mounting |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 135x52x155mm |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Insulation voltage | 3kV, 4kV DC |
| Protection | anti-overvoltage OVP, over current OCP, short circuit protection SCP |
| Efficiency | 95.4% |
| Manufacturer series | RACPRO1-S |
| Related items | RACPRO1-4SP/24V/5A, RACPRO1-4SP/24V/10A, RACPRO1-RD40 |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (RACPRO1-S480/48)
Are you sure you want to perform this action?