Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | PCE-T260-ICA |
| MPN: | PCE-T 260-ICA |
| Manufacturer: | PCE INSTRUMENTS |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 600.87 |
USD
{"1":60087000}
| Manufacturer | PCE INSTRUMENTS |
| Type of meter | tachometer |
| Kind of display used | LCD |
| Display parameters | 5 digits |
| Measuring range | 0,5...19999rpm (mechanical method), 5...99999rpm (optical method) |
| Measurement accuracy | ±(0,05% + 1 digit) |
| Power supply | battery AA 1,5V x4 |
| Measurement | rpm velocity (mechanical), rpm velocity (optical), temperature |
| Dimensions | 207x39x67mm |
| Battery/ rechargeable battery | battery AA 1,5V x4 |
| Operating temperature | max. 50°C |
| Storage temperature | max 50°C |
| Temperature measuring range | -10...70°C |
| Temperature measuring range (with K-type thermocouple) | -100...1300°C |
| Temperature measurement resolution | 0.1°C |
| Temperature measurement accuracy | ±1.2°C |
| Measuring instrument features | memory built-in |
| Interface | RS232 |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (PCE-T260-ICA)
Are you sure you want to perform this action?