Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | PCE-779N-ICA |
| MPN: | PCE-779N-ICA |
| Manufacturer: | PCE INSTRUMENTS |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 341.44 |
USD
{"1":34144000}
| Manufacturer | PCE INSTRUMENTS |
| Type of meter | infrared thermometer |
| Kind of display used | LCD 1,6" |
| Non-contact temperature measuring range | -60...760°C |
| Non-contact temperature measuring accuracy | ±2°C |
| Temperature measuring accuracy (measurement with probe) | ±1°C |
| Temperature measuring range (with K-type thermocouple) | -64...1400°C |
| Non-contact temperature measuring resolution | 1°C |
| Emissivity value | 0,1...1 |
| Response time | <1s |
| Measuring unit | °C, °F |
| Dimensions | 172x48x119mm |
| Power supply | battery AAA 1,5V x2 |
| IP rating | IP20 |
| Operating temperature | max. 50°C |
| Storage temperature | -20...60°C |
| Battery/ rechargeable battery | battery AAA 1,5V x2 |
| Laser class | 2 |
| Illumination | yes |
| Nominal life | 30h |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (PCE-779N-ICA)
Are you sure you want to perform this action?