Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | PCE-770 |
| MPN: | PCE-770 |
| Manufacturer: | PCE INSTRUMENTS |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 35.42 |
USD
{"1":3542000}
| Manufacturer | PCE INSTRUMENTS |
| Type of meter | infrared thermometer |
| Kind of display used | LCD 1,5" |
| Non-contact temperature measuring range | -50...400°C |
| Non-contact temperature measuring accuracy | ±2°C |
| Non-contact temperature measuring resolution | 0.1°C |
| Optical resolution | 12:1 |
| Emissivity value | 0,1...1 |
| Response time | <0.5s |
| Measuring unit | °C, °F |
| Dimensions | 150x80x45mm |
| Power supply | battery AAA 1,5V x2 |
| IP rating | IP20 |
| Operating temperature | max. 40°C |
| Storage temperature | -10...60°C |
| Battery/ rechargeable battery | battery AAA 1,5V x2 |
| Laser class | 2 |
| Illumination | yes |
| Standard equipment | user's manual |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
| • DOCUMENT |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (PCE-770)
Are you sure you want to perform this action?