Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | LS2500F400C1A |
| MPN: | LS2500F400C1A |
| Manufacturer: | E-SWITCH |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 4.00 |
| 10+ | USD 3.67 |
| 25+ | USD 3.48 |
| 50+ | USD 3.34 |
| 100+ | USD 3.21 |
| 300+ | USD 2.99 |
| 500+ | USD 2.90 |
| 1000+ | USD 2.78 |
| 5000+ | USD 2.51 |
USD
{"1":400000,"10":367000,"25":348000,"50":334000,"100":321000,"300":299000,"500":290000,"1000":278000,"5000":251000}
You added LS2500F400C1A to your shopping cart. Go to the cart
| Manufacturer | E-SWITCH |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| AC contacts rating @R | 25A / 250V AC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Switching method | ON-(ON) |
| Number of positions | 2 |
| Stable positions number | 1 |
| IP rating | IP40 |
| Leads | connectors |
| Leads dimensions | 4.8x0.5mm |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 1000000 cycles |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Operating Force | 3.92N |
| Electrical life | 10000 cycles |
| Min. insulation resistance | 0.1GΩ |
| Mounting | mounting hole without thread |
| Switches features | without lever |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (LS2500F400C1A)
Are you sure you want to perform this action?