Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | ULV4F2GSS535 |
| MPN: | ULV4F2GSS535 |
| Manufacturer: | E-SWITCH |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 17.00 |
| 10+ | USD 15.50 |
| 20+ | USD 14.50 |
| 60+ | USD 13.50 |
| 120+ | USD 12.50 |
USD
{"1":1700000,"10":1550000,"20":1450000,"60":1350000,"120":1250000}
You added ULV4F2GSS535 to your shopping cart. Go to the cart
| Manufacturer | E-SWITCH |
| Type of switch | vandal resistant |
| Number of positions | 2 |
| Stable positions number | 2 |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| IP rating | IP67 |
| Switching method | ON-ON |
| Illumination | LED |
| Backlight colour | green |
| Illumination voltage | 24V |
| Leads | for soldering |
| Leads dimensions | 2.8x0.5mm |
| Electrical life | 50000 cycles |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Operating Force | 3.5N |
| Mechanical durability | 500000 cycles |
| Button shape | flat, round |
| Mounting hole diameter | Ø19mm |
| Body colour | silver |
| Body material | stainless steel |
| Manufacturer series | ULV4 |
| Contact material | silver |
| Button material | stainless steel |
| Actuator colour | silver |
| Button marking | POWER |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Panel thickness | 1...10mm |
| Mounting | on panel |
| Body dimensions | Ø22x27.5mm |
| Key stroke | 3.2mm |
| Operating temperature | -20...55°C |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (ULV4F2GSS535)
Are you sure you want to perform this action?