Choose
You have to add a wishlist before you proceed
The product you try to add is already in your cart. Do you want to increase its quantity or add another cart position?
| SKU: | AX-576N |
| MPN: | AX-576N |
| Manufacturer: | AXIOMET |
| Amount | Price |
|---|---|
| 1+ | USD 32.80 |
USD
{"1":3280000}
You added AX-576N to your shopping cart. Go to the cart
| Manufacturer | AXIOMET |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, continuity, DC current, DC voltage, frequency, resistance, temperature |
| Kind of display used | LCD |
| Display parameters | (6000) |
| DC voltage measuring range | 600mV / 6V / 60V / 600V / 1kV |
| DC voltage measuring accuracy | ±(0.5% + 1 digit) |
| AC voltage measuring range | 600mV / 6V / 60V / 600V / 1kV |
| AC voltage measuring accuracy | ±(0.8% + 5 digit) |
| DC current measuring range | 600µA / 6mA / 60mA / 600mA / 6A / 20A |
| DC current measuring accuracy | ±(1% + 5 digit) |
| AC current measuring range | 600µA / 6mA / 60mA / 600mA / 6A / 20A |
| Resistance measuring range | 600Ω / 6kΩ / 60kΩ / 600kΩ / 6MΩ / 60MΩ |
| Capacitance measuring range | 10nF...100mF |
| Frequency measuring range | 0...25MHz |
| Frequency measuring accuracy | ±(0.1%+2 digit) |
| Temperature measuring range | -45...1300°C |
| Test | diodes |
| Continuity test | acoustic indication |
| Weight with battery | 341g |
| Power supply | battery AA 1,5V x2 |
| Conform to the norm | CAT III 1000V CAT IV 600V |
| Dimensions (W x H x D) | 185x89x51mm |
| Battery/ rechargeable battery | battery AA 1,5V x2 |
| Illumination | yes |
| AC current measuring accuracy | ±(1.8% + 5 digit) |
| Resistance measuring accuracy | ±(2%+5 digit) |
| • Manual |
Enter the quantity of the product for which you want to check the warehouse delivery time.
Choose
Folder name
The minimum number of characters: 1. The maximum number of characters: 64.
The text has been copied to the clipboard (AX-576N)
Are you sure you want to perform this action?